Orhidee phalaenopsis alba

Orhideea phalaenopsis este una dintre cele mai răspândite plante din Romania, sunt zone în care fiecare casă are la geam cel puțin o orhidee, două.

Majoritatea celor care le îngrijesc au învățat cum le mențină în viață, dar sunt mulți cei cărora le mor plantele foarte repede și nu reușesc se bucure de frumusețea lor.

Eu am învățat de la prietena mea Kristina din Cehia, care are 150 de orhidee, ele trebuie ținute la lumină (dar nu în lumina directă a soarelui) și trebuie ținute într-un recipient cu apă timp de 10-15 minute (ea le face și duș), la fiecare săptămână și jumătate. Între timp, pulverizată apă pe rădăcinile aeriene și pe frunze la fiecare 2 zile (sau în fiecare zi, dacă aerul din încăpere este prea uscat).

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *